وظایف انجمن

 1. کوشش در جهت استیفای حقوق و خواست‌های مشروع و قانونی اعضا از طریق ایجاد زمینه‌های مساعد به منظور نیل به اهداف انجمن.
 2. جمع آوری اطلاعات، بررسی و تحقیق درباره مشکلات، شناخت نیازها و اولویت‌ها.
 3. برنامه ریزی برای تأمین نیازهای صنفی، آموزش، توسعه و گسترش فعالیت‌ها.
 4. کوشش در ارتقای بهره وری منابع و ظرفیت تولید، انتقال نوآوری تکنولوژیک.
 5. کوشش برای هماهنگی در امور آموزش، ارتقای مهارت و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز، همکاری با وزارت کار و امور اجتماعی و سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط برای انجام آموزش‌های مربوط به حفاظت فنی و بهداشت کار.
 6. قبول مسئولیت و همکاری با وزارتخانه ها، سازمان‌ها و نهادهای رسمی در انجام وظایف و تکالیفی که این دستگاه‌ها به انجمن‌های صنفی محول می‌کنند و آمادگی برای ارائه مشورت‌های لازم به آن‌ها.
 7. ایجاد ارتباط با تشکل‌ها و سازمان‌های مرتبط با وظایف انجمن‌های صنفی یا کانون‌های مربوط در داخل یا خارج از کشور در چارچوب فعالیت‌های صنفی و قوانین و مقررات کشور.
 8. شرکت در مذاکرات حرفه‌ای با سایر سازمان‌های کارفرمایی ذیربط مشمول قانون و انعقاد پیمان‌های دسته جمع با سازمان‌های کارگری.
 9. دریافت ورودیه، حق عضویت و کمک‌های مالی داوطلبانه اعضا.
 10. همکاری در جهت تأسیس، تقویت و گسترش شرکت‌های تعاونی مربوط به فعالیت انجمن صنفی به منظور برخورداری اعضا از تسهیلات بیشتر.
 11. حمایت، دفاع و پشتیبانی از حقوق و منافع صنفی و حرفه‌ای اعضا از طریق ارایه پیشنهاد و جلب پشتیبانی مراجع و سازمان‌های دولتی و ملی.
 12. کوشش در تشکیل باشگاه‌های فرهنگی و ورزشی با رعایت مقررات قانونی، به منظور برخورداری اعضا از امکانات آن.
 13. خرید، فروش و تملک اموال منقول و غیر منقول انجمن صنفی به نام انجمن صنفی و به حساب انجمن صنفی مشروط بر آنکه به قصد تجارت و جلب نفع نباشد.
 14. پیوستن به انجمن‌های صنفی همگن به منظور تشکیل کانون مربوط یا عضویت در کانون انجمن‌های صنفی استان و کانون عالی انجمن‌های صنفی پس از تصویب مجمع عمومی با رعایت مقررات قانونی.
 15. همکاری با سایر تشکل‌های صنفی مربوط و انجام سایر وظایف و اختیاراتی که به موجب مقررات قانونی بر عهده انجمن‌های صنفی قرار داده شده یا خواهد شد.
 16. توصیه و پیشنهاد لازم در زمینه بهبود وضع کارخانجات برای بالا بردن کیفیت انواع ماشین آلات صنایع غذایی ساخت داخل و افزایش سطح بهره وری و استفاده از همکاری‌های فنی و بهره مندی از دانش فنی جدید.
 17. کوشش برای پیدا کردن بازارهای فروش در داخل و خارج کشور.
 18. انجام هماهنگی‌های لازم با ارگان‌های زیربط جهت ایجاد رقابت سالم برای بهبود کیفیت.
 19. اعلام نظرات مشورتی در مورد طرح قوانین و آئین نامه‌ها و استانداردها و فرآیندها و هر نوع مقررات لازم دیگر و پیشنهاد آن به مراجع قانونی.
 20. گرد آوری آمار و اطلاعات لازم درباره آخرین پیشرفت‌ها و تکنیک‌های جدید علمی و فنی در زمینه صنعت و اعلام آن به اعضاء و در صورت نیاز انتشار آن برای آگاهی عموم.
 21. اعلام نظر مشورتی و توصیه‌های لازم به مقامات مسئول در زمینه ایجاد و توسعه کارخانجات سازنده ماشین آلات صنایع غذایی با توجه به نیاز و صلاح جامعه.
 22. تشکیل کلاس‌های تخصصی و آموزشی فنی به منظور بالا بردن سطح آگاهی و دانش اعضاء و کارکنان واحدهای عضو در بکارگیری روش‌های نوین پس از کسب مجوز از مراجع ذیربط.
 23. کمک به راه اندازی و حمایت از فعالیت واحدهای تحقیق و توسعه ( R&D ) در حوزه ماشین سازان صنایع غذایی کشور و ایجاد ارتباط و همکاری با واحدها و تشکل‌های تحقیقاتی خارجی هم صنف.
 24. مشارکت در ارزیابی و رتبه بندی واحدهای ماشین ساز و قطعه ساز در حوزه ماشین آلات صنایع غذایی و تدوین و ارائه چک لیست‌ها و معیارهای ارزیابی و رتبه بندی جهت کمک به افزایش و ارتقای کمی و کیفی واحدهای عضو انجمن.
 25. تعریف و تدوین ساختارهای مناسب برای همکاری و مشارکت واحدهای مختلف ماشین ساز در پروژه‌های واحد و مشترک مبتنی بر تقسیم کار تخصصی و سیستم توزیع کار کشوری و منطقه‌ای با تدوین و بهبود پروتوکولهای و نظامنامه‌های همکاری مشترک در قالب پیمانکارهای اصلی و فرعی در سطح کشور و مناطق.
 26. کمک به ایجاد و حمایت از فعالیت واحدها و تشکل‌های تضمین و کنترل کیفیت در واحدهای عضو انجمن.
 27. برنامه ریزی و هدایت متمرکز، تسهیل و تسریع امور مربوط به شرکت فعال و اثر بخش اعضاء انجمن در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و ایجاد نمایشگاه‌های ثابت در مکان‌های مناسب در خصوص دست آورد های اعضاء انجمن.
 28. فرهنگ سازی و مشارکت در تهیه و تدوین شناسنامه‌های صنعتی برای محصولات و دست آورد های ماشین سازان صنایع غذایی ایران و ایجاد آرشیو و کتابخانه‌ای واحد از این نوع مستندات جهت ارائه به مصرف کنندگان و کاربران داخلی و خارجی محصولات و ماشین آلات.
 29. انجام هماهنگی‌های لازم جهت تاسیس، راه اندازی و توسعه واحدهای ارائه کننده خدمات فنی و مهندسی و مشاوره (تخصصی و فوق تخصصی) در زمینه‌های طراحی، مدل سازی، آنالیز، نمونه سازی سریع و بی واسطه و سایر دست آوردهای جدید تکنولوژیکی به اعضاء انجمن جهت پیشگیری از خرید و وارد نمودن ماشین آلات و ادوات گران قیمت به صورت مکرر.
 30. همکاری با مؤسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه علمی کاربردی در خصوص تبیین و تدوین طرح درس و رشته‌های جدید و کاربردی دانشگاهی در رشته‌ها و زمینه‌های مرتبط با طراحی، ساخت و تولید، تعمیر و سرویس و نگهداری ماشین آلات صنایع غذایی در سطوح مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد برای جذب جوانان علاقمند و یا ارتقای سطح دانش آکادمیک منابع انسانی شاغل و فعال در عرصه ساخت و تولید ماشین آلات صنایع غذایی.
 31. انتشار کتب، نشریات مختلف و ایجاد وب سایت و وبلاگ اختصاصی در ارتباط با حوزه فعالیت انجمن، پس از اخذ مجوزهای لازم در موارد مورد نیاز از دستگاه‌های ذیربط.
 32. برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف و ارایه مدرک در ارتباط با حوزه فعالیت انجمن پس از اخذ مجوز در موارد مورد نیاز از دستگاه‌های ذیربط.